Máte 30 alebo 40 rokov ? Na dôstojný dôchodok zabudnite. Už aj 50ročný budú mať problém…

Ako vysoký bude Váš dôchodok? Ako veľmi Vám pomôže 2. pilier ? Čo ešte môžete spraviť na záchranu dôstojného dôchodku?

Poďme sa teda na to spoločne pozrieť…

Dnes je výška priemerného štátneho dôchodku podľa údajov sociálnej poisťovne k 31.jan.2018 vo výške 438,37 , čo je v prepočte cca 48% z priemernej mzdy na Slovensku.

Podľa ekonóma Slovenskej Akadémie Vied (skratka: SAV) Doc. Ing. Vladimír Baláž, DrSc. (prognóza pre EÚ z roku 2012) 

priemerný štátny dôchodok bude klesať do roku 2060 až na úroveň 28,9% z hrubej mzdy.

Dnešný tridsiatnici pôjdu do dôchodku najneskôr do roku 2060, kde priemerný štátny dôchodok sa bude hýbať okolo 29% zo mzdy. Veľmi jednoducho si to viete predstaviť takto, že ak dnes zarábate v priemere 1000EUR, tak dňom kedy začne váš dôchodok sa Váš príjem okamžite zníži na 290EUR, čomu budete musieť prispôsobiť aj svoj štandard. (samozrejme, že v roku 2060 budú dôchodky vyššie ako 260EUR, tak isto ako príjem bude vyšší ako 1000EUR – tento prepočet je len znázornením hodnoty peňazí a pomeru, ktorý budete dostávať na dôchodku)

 

A to sme na tom na Slovensku ešte veľmi dobre!!!

 

 

Iné vyspelé krajiny ako napr. Nemecko, Holandsko a iné majú pomer štátneho dôchodku ku mzde už teraz o dosť nižší!

Napr. také Holandsko, ktoré ma dnes podľa OECD jeden z najlepších dôchodkových systémov v Európe funguje tak, že ich štátny dôchodok o ktorý sa vie postarať štát je len 26,4% a zvyšok majú pokryté z penzijných fondov, ktoré nie sú síce povinné no ponúka ich takmer každí zamestnávateľ a Hoľanďania si do nich sami sporia časť zo svojho príjmu. V Amerike je táto miera náhrady napr. ešte nižšia a hýbe sa okolo 20%.

Problém každej vyspelej ekonomiky

Dôvod, prečo sa také niečo deje takmer v celej Európe, je ten, že z roka na rok sa rodí čoraz menej a menej detí, čo znamená aj menej pracujúcich v budúcnu. 

Viac dôchodcov, ako pracujúcich. 

Dnes z odvodov 100 pracujúcich hradíme 62 dôchodkov. V roku 2040 bude pomer rovnaký – 62 pracujúcich a 62 dôchodcov. A v roku 2060 bude na 62 dôchodkov pracovať nie 100 zamestnaných, ale iba 43. Štát bude mať menej peňazí a bude musieť vyplácať menšie štátne dôchodky.

A čo môj 2. Pilier ?

2. pilier je síce prilepšením, no určite nie riešením a na 100% nevykryje Váš dôchodok ani na úroveň na ktorej je dôchodok dnes. Nehovoriac o tom, že najväčšou nevýhodou 2. piliera je to, že štát Vám ho môže legislatívne upravovať a zasahovať doň, tak ako to robí od jeho vzniku takmer každým rokom nejakým novým nariadením, zmenou a úpravou a veľa krát nie v prospech sporiteľov, ale o tom inokedy…

Aké je teda riešenie ?

Sporiť. 🙂

pre porovnanie výšky úspor ešte nazdieľam jeden graf, kde je zobrazená priemerná výška úspor na občana v jednotlivých krajinách.

Z grafu je jasne vidieť, že Slováci čo sa týka sporivosti, aj keď sa o nás vraví, že vraj sme sporivý národ, tak v číslach to až tak dobré nevyzerá. Napríklad taký Česi majú usporené 2 krát viac ako my, Fíni 5 krát viac a Rakúšania 10 krát.

 

„Veď celý život platím odvody, budem mať slušný dôchodok“

Aj keď mnohí budú namietať, že sporiť nie je z „čoho“, hlavným dôvodom, prečo si nesporíme na dôchodok je to, že veríme štátu, že sa o nás postará. Mnohí nostalgicky spomínajú na časy pred 1989, ako mali istoty. Tak isto dnes mnohí veria, že si zaslúžia (a budú mať) istoty aj v budúcnosti. Žiaľ, kto tomu verí, bude na dôchodku sklamaný.

Ak Vás zaujímajú konkrétne možnosti uloženia vašich úspor alebo chcete vyrátať koľko % z vašej mzdy by ste mali odkladať bokom nato aby ste si nasporili na dôstojný dôchodok, poprípade aké ďalšie kroky viete podniknúť na to, aby ste mali na dôchodku ž čoho fungovať, budem rád ak ma kontaktujete. (napríklad aj kontaktným formulárom nižšie)

 

 

 

4 + 10 =

Ivan Kundek

Ivan Kundek

Finančný expert, riaditeľ 4-YOU

Zo značky 4-YOU chcem vytvoriť značku, ktorá je synonymom kvality,odbornosti, čestnosti a TOP obchodníkov, ktorí dávajú pomoc klientovi vždy na prvé miesto. Poslanie finančného sprostredkovateľa vnímam ako hlboko profesionálnu a odbornú činnosť a to vštepujem aj do sŕdc svojich spolupracovníkov..