Staviate alebo sa chystáte stavať rodinný dom? Po novom máte možnosť získať štedrý štátny príspevok. Ministerstvo dopravy a výstavby predložilo vláde novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov, vďaka ktorej chce podporiť výstavbu rodinných domov.
1.3.2019 schválil parlament nový príspevok na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energií vo výške 8000EUR, ktorý je možné čerpať na domy postavené v triede A0. Podpora sa bude vyplácať z programu Výstavba a obnova bytového fondu, v ktorom je na každý z nasledujúcich troch rokov vyšlenených po 40 miliónov eur.
S novým typom dotácie prišlo ministerstvo pre pomerne slabý záujem o predchádzajúci návrh na podporu zateplenia starého domu.
Nový príspevok Ministerstvo zdôvodňuje tým, že, aj keď stavba nového nízkoenergetického domu je síce finančne náročnejšia, tak práve týmto príspevkom by sa mala pre majiteľov novostavieb zvýhodniť, nevraviac o tom, že investícia do správneho zateplenia vie majiteľovi dokonca veľmi rýchlo finančne pomôcť formou nízkych mesačných nákladov, o čom svedčí aj prax.

Potreba  energie na vykurovanie domu s takmer nulovou spotrebou energie je až o 90 % nižšia v porovnaní  so štandardným rodinným domom.

Tieto domy zaraďujeme do energetickej  triedy A0. Potreba energie na  vykurovanie je v energetickej triede A0 za rok menej ako 54 kWh/ m2.

Domy s takmer s nulovou spotrebou energie by nemali spotrebovať viac než 20, 4 kWh/m2 v praxi to znamená, že u domu o veľkosti  100m2 by sa náklady na vykurovanie mohli hýbať niekde na úrovni 10 – 15EUR/ mesačne.

Od 31.12.2020 bude možná výstavba už len takýchto rodinných domov a budov.

Príspevok získate po dokončení domu – podmienky

Niekoľkotisícovou sumou bude rezort prispievať len na výstavbu rodinných domov s takmer nulovou spotrebou energie, od ktorých kolaudácie neprešlo viac ako päť rokov a ktoré súčastne splnia ďalšie kritériá.
Z dostupných informácií vyplýva,  že žiadatelia získajú 8 000€ príspevok po dokončení domu v prípade , ak rodinný dom bude vyhovovať nasledovným podmienkam:
·         rodinný dom musí byť určený na bývanie,
·         jeho celková podlahová plocha nemôže byť väčšia ako 200 metrov štvorcových,
·         stavba sa musí nachádzať na území Slovenskej republiky,
·         dom bol skolaudovaný po 31.12.2014.
To však nieje samozrejme všetko. Rodinnný dom musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie v triede A0. V praxi to znamená, že dom má mať kvalitnú tepelnú izoláciu, tzn. musí byť postavený z vhodného materiálu, ktorý je možno dostatočne zatepliť a mal by mať určite vhodný tvar a dostatočné tepelné zisky zo slnka.
Pre viac informácií, ako by mal vyzerať ideálny dom, z akého materiálu by mal byť zhotovený alebo žiadosť o cenovú ponuku na výstavbu nás môžte kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára nižšie…

O autorovi:

Martin Hopko

Spolupráca so spoločnosťou 4-YOU ma zaujala hlavne preto, lebo vidím obrovskú pridanú hodnotu pre bežných ľudí v komplexnosti služieb (vieme vybaviť všetko pod jendou strechou, tak aby sa človek nezaťažoval behaním po úradoch) a samozrejme v technológií, s ktorou sa domy realizujú. Jedná sa o technológiu, ktorá dosahuje také výsledky, aké sa iba len tak v stavebníctve nevidia.

Kontaktný formulár:

4 + 9 =