Prednedávnom som sedel s pánom, ktorý za mnou prišiel po prvýkrát pred rokom. V tom čase mi vysvetľoval, že sa dostal do stavu, kde už 6 mesiacov neplatí splátky hypotéky a naháňa ho exekútor. V prvom momente mi nedávalo zmysel, ako sa môže niekto stať neschopný platiť svoju hypotéku? Pomyslel som si: ,,Čo si ozdaj nevie spočítať koľko môže dať na mesačnú splátku?“ Ako som sa ho vypytoval, dozvedel som sa niečo strašné. Stala sa mu autonehoda, pri ktorej čiastočne prišiel o sluch a dostal sa z príjmu 900 EUR na 239 EUR invalidný dôchodok.

Čo je horšie, jeho dcéra skončila na invalidnom vozíku. Vysvetľoval mi, že si neviem ani predstaviť, koľko ho stálo prerobiť celý dom na bezbariérový, zaplatiť lekárov... Všetko to musel riešiť na úver, keďže inú možnosť nemal. Predstavte si, aké to je splácať hypotéku plus ďalšie úvery, ktoré nabral po nehode z dvoch invalidných dôchodkov a jednej minimálnej mzdy jeho manželky.

Dnes po roku, keď som ho znovu stretol, som sa vypytoval, čo má nové. Chcel som vedieť, ako to celé dopadlo. Povedal mi, že s manželkou sa už ani nebavia. Odišla s chorou dcérou bývať k svojim rodičom a že on zatiaľ žije v tom dome, ale že už čoskoro mu ho chcú zobrať a potom sa uvidí kam pôjde (pripomínam, že dostáva dôchodok 239 EUR ).

Vtedy pred rokom som po prvýkrát pochopil, ako veľmi je dôležité myslieť aj na takéto nečakané udalosti a pripraviť seba a svoju rodinu aj na niečo také. O to viac, ak plánujem brať hypotéku.

Ak ťa zaujíma, ako takému niečomu predísť, tak čítaj ďalej.

Okrem iného sa v tomto článku dozvieš:

– ako si zabezpečiť hypotéku tak, aby si znížil riziko, že ju nebudeš v budúcnosti schopný splácať

– ako sa na hypotéku pozerať tak, aby si presne vedel začo platíš a mal v tom prehľad

– kedy je najlepšia príležitosť túto hypotéku zobrať

Nuž, doba je dnes taká, že podľa štatistík 89% kúp nových nehnuteľností je financovaných alebo dofinancovaných formou hypotéky v banke. Splatnosť priemernej hypotéky dnes je 24 rokov, čiže je určite na mieste zamýšľať sa nad otázkou, čo ak počas tejto doby nebudem schopný túto hypotéku splácať?

Najčastejšie dôvody, prečo ľudia nevedia dlhodobo splácať svoje úvery sú:

   – vážne ochorenie rodinného príslušníkaa jeho následná neschopnosť udržať si príjem (15% ľudí v produktívnom veku na Slovensku čelí vážnej diagnóze)

   – smrť živiteľa rodiny(10% rodín počas produktívneho veku rieši túto nemilú situáciu)

   – vážny úraza následná neschopnosť udržať si prijem (0,5% rodín v produktívnom veku)

   – strata prácea následná dlhodobá neschopnosť zamestnať sa (0,05% rodín v produktívnom veku)

-Všetko sú to určite nemilé veci, na ktoré asi nikto z nás rád nemyslí a radšej sa ani nezamýšľa, na druhej strane, osud si nevyberá a tieto štatistiky hovoria jasne.

Pravé preto si väčšina ľudí uzatvorí rôzne produkty poisťovní, kde si tieto rizika poisťujú. V týchto produktoch sa človek vie dohodnúť s poisťovňou, že v prípade, ak niektorá z týchto udalosti nastane, tak poisťovňa prevezme na sebe riziko a vyplatí danému klientovi finančnú injekciu. To v akej výške a za akých okolností záleží už na tom, ako sa človek s poisťovňou dohodne na začiatku.

Druhým dôležitým produktom v rodine by určite mal byť účet, kde si rodina tvorí rezervy, ktoré v prípade akejkoľvek situácie majú kedykoľvek po ruke na pokrytie najnutnejších výdavkov. Minimálna výška tejto rezervy by mala tvoriť aspoň 3-5 mesačné výdavky, aby rodina, či už v prípade neočakávaných výdavkov alebo nedajbože strate príjmu živiteľa mala rezervu na to, kým si živiteľ nájde nové zamestnanie.

Ako to celé teda nastaviť ?

 

Pokiaľ chceme brať hypotéku a nechceme sa v budúcnosti obávať toho, že nastane situácia pre ktorú ho nebudem schopný platiť, je určíte dobrou voľbou poriadne sa zamyslieť nad rizikovým poistením a poriadne zvážiť aké rizika a v akej výške potrebujem kryť. Druhý dôležitý produkt je rezervný účet, z ktorého vieme vybrať peniaze v prípade, že nám nečakane v domácnosti vyskočia výdavky alebo nebodaj prídeme o pracú a zabezpečiť tak aj riziká, ktoré v poistení nemáme. Ak tieto dva produkty správne využívame je omnoho menšia šanca, že svoju hypotéku nesplatím alebo, že sa stane nemilá situácia, ktorá značne obmedzí naše fungovanie v živote kľudne ja bez hypotéky…

 

 

 

Ak Vás zaujíma ako si správne nastaviť poistenie a aké riziká má to ,,správne,, obsahovať, alebo sa zaujímate o to ako nastaviť vaše produkty v domácnosti ak už hypotéku máte alebo sa ju chystáte brať, tak aby Vy a Vaša rodina bola ochránená od najhorších nečakaných okolností, neváhajte ma kontaktovať TU alebo na dole uvedené adresy…

3 + 12 =

Ivan Kundek

Ivan Kundek

Finančný expert, riaditeľ 4-YOU

Zo značky 4-YOU chcem vytvoriť značku, ktorá je synonymom kvality,odbornosti, čestnosti a TOP obchodníkov, ktorí dávajú pomoc klientovi vždy na prvé miesto. Poslanie finančného sprostredkovateľa vnímam ako hlboko profesionálnu a odbornú činnosť a to vštepujem aj do sŕdc svojich spolupracovníkov.